Młode słowa. Obraz świata, kreacje, konteksty
Wydawnictwo Naukowe PWN SA
Warszawa 2023
Autorzy:
Bartek Chaciński, Ewa Kołodziejek, Marek Łaziński, Anna Wileczek,
Recenzent:
dr hab. Michał Szczyszek, prof. UAM
Opis:
Praca czworga autorów jest próbą analizy ogromnej bazy danych zgromadzonej w latach 2016–2022 (zestawianie danych i analizy statystyczne wykonała Katarzyna Janus-Kwiatkowska), z myślą o wnioskach natury ogólnej. Książka bynajmniej nie pretenduje do całościowego opisu języka i kultury współczesnej młodzieży.
Takie monograficzne analizy można znaleźć w literaturze przedmiotu zestawionej na końcu naszej publikacji. My zwracamy raczej uwagę na językowy obraz świata, który jest wpisany w plebiscytowe słownictwo, ciekawe zjawiska słowotwórcze i gramatyczne (zob. część pierwsza „Młode słowa, obraz świata młodzieży i gramatyka” autorstwa Marka Łazińskiego) oraz niezwykłą kreatywność i świeżość prezentowanej leksyki (zob. część druga „Młode słowa i kreacja językowa” pióra Ewy Kołodziejek).
Mając świadomość, że język jest także kodem społecznym i kulturowym, omawiamy konteksty wspólnotowe, generacyjne i dyskursywne (zob. część trzecia „Młode słowa, interakcje i relacje” autorstwa Anny Wileczek). Materiał plebiscytowy pozwala również na analizę jeszcze jednego ważnego aspektu, który rodzi się na styku języka młodzieżowego i współczesnej, zglobalizowanej kultury (szczególnie internetowej). Bez jej znajomości nie sposób zrozumieć fenomenu popularności slangu młodzieżowego (zob. część czwarta „Młode słowa i kultura” pióra Bartka Chacińskiego). Naszą publikację polecamy uwadze zarówno młodszych, jak i starszych czytelników.
Spis treści
Wstęp
- Młode słowa, obraz świata młodzieży i gramatyka
- Młode słowa i kreacja językowa
- Młode słowa, interakcje i relacje
- Młode słowa i kultura
Bibliografia
Indeks „młodych” słów